PATRONATY

Nazywam się Cukinia – Gilles Paris [patronat]

Poruszająca książka, która uświadamia nam, dorosłym, z jak poważnymi problemami borykają się dzieci i jak bardzo jesteśmy im potrzebni na co dzień.

Od kiedy byłem mały, chciałem zabić niebo” – tak zaczyna swą opowieść jej główny bohater i zarazem narrator, dziewięcioletni Ikar, zwany Cukinią, który po dramatycznych przeżyciach trafia do domu dziecka.

Świat dorosłych – z ich dramatami, sprawami całkiem nie dla kilkulatków – zderza się
w tej książce z dziecięcymi wyobrażeniami.

W powieści Gilles’a Paris’a nie ma najmniejszej nuty ckliwości czy sentymentalizmu, a śmiech przeplata się ze łzami wzruszenia.

Adresowana do dorosłych, nie unika trudnych tematów, pozwala jednak spojrzeć na świat z innej perspektywy – i sporo się nauczyć. Gdyby tylko dorośli, tak jak Cukinia, nie bali się zadawać pytań…

Szwajcarski film animowany, zrealizowany na podstawie książki przez Claude’a Barrasa od razu podbił serca publiczności – stał się przebojem festiwalu w Cannes (2016), zwyciężył też w plebiscycie publiczności 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, był nominowany do Oskara i Złotego Globu. Otrzymał ponadto Cezary 2017 – za najlepszą animację i za najlepszy scenariusz adaptowany i wiele innych.

Liczba stron: 256

Premiera: 24 maja 2017 r.

Gilles Paris, urodzony w 1959 roku na przedmieściach Paryża, 20 lat pracował jako specjalista PR. Jego pierwsza powieść PAPA ET MAMAN SONT MORTS ukazała się w 1991 roku. Następnie opublikował AUTOBIOGRAPHIE D’UNE COURGETTE (2002), AU PAYS DES KANGOUROUS (2012), która zdobyła kilka nagród literackich, i L’ETE DES LUCIOLES (2014).

Kategorie
PATRONATY

Dodaj komentarz