PATRONATY

Leona. Cel uświęca środki – Jenny Rogneby [patronat]

Nieszablonowa śledcza Leona Lindberg powraca!

Przed gmachem parlamentu w Sztokholmie zamachowiec-samobójca detonuje bombę, ale cudem udaje mu się przeżyć wybuch. Czy działał sam? A może należy się spodziewać kolejnych ataków? Zamachowca ma przesłuchać Leona Lindberg, która jest ostatnio zajęta głównie swoimi sprawami: rozpada się jej rodzina, otrzymuje groźby, pilnie potrzebuje gotówki…

Całe szczęście, że ma talent i jak nikt umie myśleć niekonwencjonalnie. Czasu nie ma jednak wiele,
bo już wkrótce wokół szyi Leony może zacisnąć się pętla.

Skończyłam z przestrzeganiem prawa tylko po to, żeby zadowolić innych, i zaczęłam żyć.

Tak naprawdę.
 Bez hamulców. Dużo poświęciłam i przekroczyłam granicę, za którą niewielu się zapuszczało. Ale było to konieczne, żebym mogła skończyć z życiem w kłamstwie.

Ci nieliczni, którzy wiedzieli, że w gruncie rzeczy jestem policjantką stojącą jedną nogą poza tą granicą, poza granicą prawa, mieli swoje powody, żeby milczeć– fragment książki

 

Jenny Rogneby jest nową królową skandynawskich kryminałów. Jej bohaterka nie przypomina żadnej innej i żadnego innego. I jak Jenny pisze! Chwyta za gardło i nie można przestać czytać”.

David Lagercrantz, autor Ja, Ibra i kontynuacji MilleniumCo nas nie zabije

Jenny Rogneby – kryminolożka i śledcza policyjna. Ukończyła kurs z prawa i rozwiązywania konfliktów. W Szwecji karierę zaczynała jako… piosenkarka (grała support przed koncertem Michaela Jacksona w Tallinnie, wydała album w Japonii, startowała w szwedzkich eliminacjach do konkursu Eurowizji).

Pochodzi z Etiopii, jako roczne dziecko została adoptowana przez szwedzką rodzinę. Obecnie mieszka na Malcie.

Jej pierwsza powieść, Leona. Kości zostały rzucone, szturmem podbiła serca czytelników i okazała się literackim przełomem w karierze Rogneby. Książka osiągnęła sukcesy nie tylko w Szwecji, wydano ją jeszcze w jedenastu krajach, a prawa do ekranizacji sprzedano do Hollywood.

„Jako kryminolożkę i śledczą interesuje mnie, dlaczego ludzie popełniają przestępstwa albo dlaczego tego nie robią. Ciekawią mnie mechanizmy, które sprawiają, że jesteśmy podatni na wpływy i podporządkowujemy się społecznej kontroli czy istniejącym prawom i zasadom.

Dla czytelników mojej książki ważne mogą być opisane zbrodnie. Ja sama chciałam opowiedzieć o życiowej zmianie. Czy należy podporządkować się oczekiwaniom otoczenia? Co się dzieje, gdy ktoś łamie ustalone zasady? Leona jest policjantką, kobietą i matką, w związku z czym oczekuje się od niej, że będzie myśleć i działać w pewien określony sposób. Kiedy tego nie robi, dochodzi do konfliktów, które są ciekawe do opisania” – fragment wywiadu z Jenny Rogneby

Kategorie
PATRONATY

Dodaj komentarz