KONKURSY

Poznaj Wędrowca z uniwersum Metro 2033 [konkurs zakończony]

Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym wspólnie z wydawnictwem Insignis. Do wygrania są trzy egzemplarze książki „Wędrowiec” Surena Cormudiana z dołączonym opowiadaniem Dmitrija Glukhovsky’ego „Koniec drogi”.

Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać proste konkursowe zadanie. Najciekawsze odpowiedzi, wybrane przez dwuosobową komisję, nagrodzimy.

1:  Wskaż najlepszą wg Ciebie książkę z unwersum Metro 2033, która nadawałaby się na ekranizację i uzasadnij krótko swój wybór.

Odpowiedzi z tematem „Konkurs Wędrowiec” należało nadsyłać na adres: konkurs@dzikabanda.pl do 2 marca 2018 r.

ZWYCIĘZCY

Krzysztof Kochańczyk: Chociaż ekranizację powinno się zacząć od pierwszego tomu cyklu to osobiście wolałbym obejrzeć film na podstawie książki „Dzielnica obiecana”. Z przyjemnością obejrzę dobry film postapokaliptyczny, którego akcja jest w Polsce. Książka P. Majki świetnie nadaje się na ekranizację a Polsce nie brakuje miejsc do tego typu filmów. Góry Sowie, okolice Wałbrzycha to kraina tuneli, sztolni i bunkrów pamiętających czasy II wojny. Nasze rodzime klimaty wydają mi się o wiele ciekawsze niż tunele metra w Rosji. „Dzielnica obiecana” i jej kontynuacja to materiał na filmowy hit.Coś innego niż filmy Vegi i komedie romantyczne.

Mariusz Srebny: Wg mnie najlepszym wyborem do ekranizacji byłaby trylogia Denisa Szabołowa (Prawo do użycia siły, Prawo do życia, Prawo do zemsty). Mocna męska proza, mocno militarna, a zarazem z ciekawym efektem kontinuum czasowego. No i jest Kleks, który wg mnie jest jednym z najlepszych tworów (mutantów) całego uniwersum. Myślę, że obok pierwszego metra jest to najlepiej skonstruowana historia jaka do tej pory ukazała się w naszym kraju.

Karol Stępniewski: Myślę, że dobrym pomysłem byłaby ekranizacja fanowskich zbiorów opowiadań z Uniwersum Metro 2033. Z wydanych jak dotąd trzech takich publikacji („W blasku ognia”, „Szepty zgładzonych”, „Ech zgasłego świata”) należałoby wybrać kilka najlepszych historii i przedstawić je w formie np. serialu. Część opowiadań z wymienionych zbiorów prezentuje naprawdę wysoki poziom, każdy znalazłby wśród nich coś dla siebie. Na początek zaproponowałbym trzy opowieści, po jednej z każdego zbioru, które według powszechnej opinii pozytywnie wyróżniają się na tle pozostałych:

1. „Najpierw białe światło, potem czarny deszcz” Marcina Wosztyla ze zbioru „W blasku ognia” czyli geneza katastrofy która zepchnęła ludzi pod ziemię oczami małego chłopca będącego jej świadkiem,
2. „Dom ostatnich z nas” Wojciecha Magiery ze zbioru „Szepty zgładzonych” – dołująca historia o czwórce ostatnich ludzi uwięzionych w schronie,
3. „Protokooperacja” Marka Zychli ze zbioru „Echo zgasłego świata”. Klimatyczny tekst z oryginalnym pomysłem.
Filmowa adaptacja byłaby dla mało znanych pisarzy ogromnym wyróżnieniem i być może impulsem oraz szansą na stworzenie w przyszłości pełnoprawnych powieści ze świata Metra 2033. Bez wątpienia potencjał zawarty w opowiadaniach wart jest uwagi, a we wprawnych rękach mógłby stać się świetnym widowiskiem.

Udział w konkursie i przesłanie swoich danych osobowych jest jednocześnie wyrażeniem zgody na ich przetwarzanie przez portal DzikaBanda.pl w celach konkursowych, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dn. 29. 08. 1997.

Kategorie
KONKURSY

Dodaj komentarz