this is so cool

Alicja w Krainie Czarów i Don Kichot w interpretacji Salvadora Dali [galeria]

Salvador Dali, czyli jeden z najsłynniejszych surrealistów w historii malarstwa, zilustrował w swojej karierze dwie bardzo ważne dla literatury książki, „Alicję w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla i „Don Kichota z La Manchy” Miguela de Cervantesa.

Ta druga ukazała się w limitowanym nakładzie w 1946 r., a znalazło się w niej dziewiętnaście grafik. Pozostałe to luźne, niepublikowane rysunki i wprawki Dalego, tworzone pod wpływem powieści Cervantesa.

Ta pierwsza z kolei, ukazała się w 1969 r., również w limitowanym nakładzie i twardej oprawie, z dwunastoma ilustracjami Dalego, po jednej dla każdego rozdziału. Dziś to już biały kruk osiągający na aukcjach zawrotne ceny, ale w 2015 r., z okazji 150 rocznicy wydania „Alicji…”, ukazało się wznowienie dla wszystkich miłośników obu surrealistów.

Alicja w Krainie Czarów (1969)

Don Kichot z La Manchy (1946)

Kategorie
this is so cool
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz