NASA
okładki i plakaty

Zwiedzaj kosmos z NASA [galeria]

Dnia 6 stycznia 2015 NASA ogłosiła odkrycie ośmiu kolejnych egzoplanet, które zaobserwowano dzięki Keplerowi czyli specjalnemu teleskopowi przeznaczonemu do poszukiwania planet pozasłonecznych. Trzy z nich, ze względu na bardzo obiecujące warunki, które na nich panują, od razu trafiły do tzw. „Kepler’s hall of fame”. Dwie z nich – nazwane Kepler 438b i Kepler 442b – przypominają Ziemię bardziej niż uznawana dotychczas za niemal bliźniaczą z Ziemią planeta Kepler 186f.

Chcąc uczcić to odkrycie NASA przygotowała kilka zabawnych plakatów promujących trzy obce światy, z których jeden nadaje się potencjalnie do zamieszkania: Kepler-16b, HD 40307g i Kepler-186f.

Planeta HD 40307g jest dwukrotnie większa od Ziemi i stanowi coś pomiędzy „super-Ziemią”, a „mini-Neptunem”, przy czym naukowcy wciąż nie są pewni czy jej powierzchnia jest skalista czy raczej pokryta gęstymi powłokami gazów i lodu. Jedno jest natomiast pewne: przy masie ośmiokrotnie przewyższającej masę Ziemi, przyciąganie tej planety jest o wiele, wiele silniejsze.

Podobnie jak planeta Luke’a Skywalkera, czyli znana z „Gwiezdnych Wojen” Tatooine, planeta Kepler-16b orbituje wokół dwóch gwiazd. Przedstawia się ją jako planetę skalistą, ale Kepler-16b może być równie dobrze gazowym olbrzymem, jak Saturn. Szanse na zamieszkanie w tym niezwykłym świecie są niewielkie, ponieważ panująca tam temperatura jest zbliżona do temperatury suchego lodu. Jej odkrycie oznacza jednak, że legendarne filmowe ujęcie zachodu dwóch słońc wcale nie jest fantastycznym wymysłem.

Kepler-186f to pierwsza planeta o rozmiarze zbliżonym do Ziemi odkryta w strefie, którą potencjalnie można by zasiedlić i być może posiadająca na swojej powierzchni wodę w stanie ciekłym. Gwiazda, wokół której krąży ta planeta jest znacznie chłodniejsza i bardziej czerwona niż nasze Słońce. Jeśli na takiej planecie jak Kepler-186f rosłyby rośliny, zachodząca w nich fotosynteza wiązałaby się z emitowanymi przez gwiazdę fotonami podczerwieni, tworząc tym samym zupełnie inną paletę kolorów niż ziemskie odcienie zieleni.

Kategorie
okładki i plakaty
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz