men's health

Cassandra Peterson – Elvira, Pani Ciemności [galeria]

Cassandra Peterson (ur. 1951) to amerykańska aktorka i hostessa telewizyjna, która zawrotnej kinowej kariery nie zrobiła – grała jedynie małe rólki m.in. w „Diamenty są wieczne”, „Rzym” Felliniego, „Wielka przygoda Pee-wee” Burtona, „Allan Quatermain i zaginione miasto złota” czy „The Haunted World of El Superbeasto” Roba Zombie – ale za to stała się ikoną popkultury, a to za sprawą wymyślonego przez nią wizerunku Elviry, pani ciemności.

Elvira wzorowana była na postaci Vampiry z „Planu 9 z kosmosu” Eda Wooda i Mortici z „Rodziny Addamsów”, a zadebiutowała w 1981 r. w programie „Elvira’s Movie Macabre”, w ramach którego wyświetlano B-klasowe horrory. Pełniła w nim rolę hostessy zapowiadającej dany obraz oraz komentatorki. Zasłynęła nie tylko swym osobliwym wyglądem ale poczuciem humoru oraz zgryźliwymi, sarkastycznymi komentarzami.

Szybko stała się niebywale popularna, co zaowocowało powstaniem franczyzy, która rozrosła się do postaci halloweenowych kostiumów i dekroacji, figurek, lalek, komiksów, kolekcjonerskich kart, kalendarzy, perfum, maszyn do pinballa itd. Ukoronowaniem tego sukcesu był komediowy horror „Elvira, władczyni ciemności” z 1988 r. (w 2001 r. powstał jego sequel „Elvira’s Haunted Hills”), który co prawda nie zwojował kin, ale ugruntował pozycję Peterson. Program prowadzony przez Elvirę trwał do 1986 r., a łącznie powstało 140 odcinków. Powracał na antenę dwukrotnie, raz w 2010 r. i raz w 2014 r. w internecie pod tytułem „13 Nights of Elvira”. 

Kategorie
men's health
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz