men's health

Betty Page – królowa pin-upu [galeria NSFW]

Betty Page to nie tylko ikona stylu lat 50., królowa pin-upu i rozpoznawalna modelka, ale także inspiracja dla kilku pokoleń modelek alternatywnych i gwiazd muzyki pop. Bez Betty nie byłoby m.in. Dity Von Teese, przykrótkiej grzywki Katty Perry, fascynacji Madonny krępowaniem i jej książek o seksie, obsesji Rihanny na punkcie skórzanych ciuchów i koronek, teledysku Beyonce „Why Don’t You Love Me?”, modelek skupionych wokół strony Suicide Girls, zespołu The Pussycat Dolls czy bielizny i strojów kąpielowych Victorii Secret. Nie byłoby też setek artystów uwieczniających Betty w jej klasycznych pozach i wydających tematyczne artbooki. Obecnie Betty otoczona jest niebywałym kultem, a gadżety produkowane na licencji jej wizerunku sprzedają się w zastraszających ilościach. Ale nie zawsze tak było.

Betty jako jedna z pierwszych przełamała tabu: otwarcie promowała nagość, a także nie bała się brać udziału w sesjach sadomaso. To ona uświadomiła amerykanom, że seks jest czymś przyjemnym, prostym i jest naturalnym elementem życia. Jej charakterystyczny uśmiech pojawił się na setkach okładek przeróżnych magazynów, zarówno dla pań jak i panów; w styczniu 1955 roku stała się Playmate miesiąca w Playboyu, a w tym samym roku zdobył tytuł Miss Świata Pin-up Girl. Jej kariera trwała od 1950 r. do 1958 r. kiedy to spektakularnie się nawróciła i swe dalsze życie poświeciła modlitwom oraz kościołowi. W 1979 r. załamała się nerwowo, była aresztowana za obnoszenie się z bronią, a w 1984 r. została osadzona w szpitalu psychiatrycznym, gdzie przez osiem la leczono ją ze schizofrenii paranoidalnej. Pomocną dłoń wyciągnął do niej w 1993 r. Hugh Hefner, przydzielając jej agenta, który zajął się dla niej sprawami licencyjnymi (był to ten sam agent, który reprezentował Marylin Monroe i Jamesa Deana). Od tego czasu Betty wiodła spokojne i dostatnie życie, aż do 2008 r., kiedy to zmarła z przyczyn naturalnych.

W 2011 r. znalazła się na liście Forbesa jako jedna z najlepiej zarabiających nieżyjących gwiazd na świecie. Nakręcono o niej łącznie trzy filmy dokumentalne: „Bettie Page: Dark Angel” (2004), „The Notorious Bettie Page” (2005) oraz „Bettie Page Reveals All” (2012).


 STRONA OFICJALNA | FACEBOOK


Kategorie
men's health
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz