autorskie

Milo Manara – włoski mistrz subtelnej erotyki [galeria NSFW]

Milo Manara (ur. 1945 r.) to jeden z najważniejszych przedstawicieli komiksu erotycznego. Karierę rozpoczął już w wieku czternastu lat, rysując komiksowe paski do włoskiej prasy. Komiksy erotyczne (również w formie pasków) zaczął tworzyć w 1969 r., były to serie “Genius” i “Jolanda Almaviva”. Przepustką do wielkiej kariery był dla niego “King of Apes” (scen. Silverio Pisu) z 1976 r., który okazał się tak wielkim sukcesem, że pozwolił mu na samodzielne szaleństwo artystyczne, które zaowocowało albumem “HP i Giuseppe Bergman”.

W kolejnych latach stworzył wiele komiksów historycznych (m.in. „Indiańskie lato” i „El Gaucho” z Hugo Prattem), by w 1983 r. wydać pierwszy z czterech albumów z serii „Klik”, który zapewnił mu międzynarodową sławę i popularność. Później Manara stworzył wiele równie znaczących dzieł erotycznych (m.in. „Zapach niewidzialnego”, „Ukryta Kamera”), historycznych („Borgia” do scenariuszy Alejandro Jodorowsky’ego, „Caravaggio„), erotycznych adaptacji („Gulliveriana”, karty Tarota), a w formie komiksów wydał dwa niezrealizowane scenariusze Federico Felliniego, „Podróż do Tulum” i „Podróż G. Mastrony”, oraz album „La feu aux entrailles” do scenariusza Pedro Almodovara. W 2009 r. rozpoczął współpracę z wydawnictwem Marvel, która zaowocowała albumem „X-Women” do scenariusza Chrisa Claremonta oraz wieloma okładkami do przeróżnych serii (z czego wynikło wiele kontrowersji). Autor miał też okazję zahaczyć o branżę reklamową: Channel No. 5 zrealizowało dwie reklamy (tu i tu) z Estellą Warren w reżyserii Luca Bessona w oparciu o postać Czerwonego Kapturka z artbooka „Memory”; z kolei producent materacy Permaflex stworzył animację (tutaj) na podstawie jego projektów.

STRONA OFICJALNA | FACEBOOK

Kategorie
autorskie
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz