autorskie

Masamune Shirow – od cyberpunku do erotyki [galeria NSFW]

Masamune Shirow to pseudonim japońskiego artysty Masanori Oty, który urodził się w Osace w 1961 r. Swój pierwszy długi komiks, „Black Magic”, opublikował w wieku dziewiętnastu lat na łamach studenckiego fanzinu „Atlas”. Pięć lat później wydał pierwszy tom mangi „Appleseed”, za który otrzymał nagrodę Seiun dla najlepszego komiksu z gatunku science fiction. Z kolei w 1989 r. opublikował swoje najbardziej rozpoznawalne i promieniujące dzieło, czyli „Ghost in the Shell”. Komiks ten oraz jego późniejsze kontynuacje oraz liczne adaptacje, zapewniły artyście międzynarodową sławę. Oprócz tego stworzył jeszcze dwa tytuły, „Dominion” i „Orion”, i podobnie jak pozostałe również zalicza się je do cyberpunku.

Shirow ostatni komiks narysował w 1996 r. (była to trzecia część „Ghosta…”) i od tego czasu poświęcił się wyłącznie artbookom. Pierwszą serią był siedmiotomowy „Intron Depot” podejmujący przeróżne tematyki, od science fiction, przez fantasy i militaria po gry i animację. Kolejnymi były wydawane dwa- trzy razy w roku „Pieces” zbierające erotyczne, często popadające w pornografię, ilustracje skupiające się na podobnych obszarach tematycznych. Oprócz tego tworzyłteż projekty postaci, maszyn i robotów do wielu animacji, m.in. „Landlock”, „Gundress” i „Real Drive”.

STRONA FANOWSKA (JP)

Kategorie
autorskie
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz