autorskie

Leone Frollo – włoski mistrz komiksu erotycznego [galeria NSFW]

Leone Frollo (ur. w 1931 r. w Wenecji) to włoski twórca komiksów i malarz. Zadebiutował w 1948 r. westernową serią „Sui Grandi Laghi” publikowaną na łamach Il Risveglio. Po ukończeniu studiów architektonicznych, w latach 1958-1963, za pośrednictwem prestiżowej agencji artystycznej D’Ami, dla brytyjskiego Fleetway rysował liczne serie wojenne (m.in. Dan Dare) i romanse. Od końca lat 60. do połowy lat 80. rysował do wielu gatunkowych antologii (horror, fantasy, historycznych i w szczególności erotycznych), były to m.in. Terror, Lucifera, Shatane, Lord Shark, Durik, Melody John, Fan, Yra, Naga i magazynów Skorpio, Lanciostory czy Glamour.

Największym sukcesem Frollo w tamtych latach była seria „Biancaneve” (wydawana w latach 1972 – 1986) do scenariuszy Renzo Barbieri i Rubino Ventury, będąca fantasy-erotyczną wersją przygód Królewny Śnieżki, która doczekała się aż 94 odcinków (Frollo narysował pierwsze 26) oraz przedruków na rynki francuski, brazylijski i duński. Serię dwukrotnie ekranizowano, w 1976 r. pod tytułem La principessa sul pisello (reż. Piero Regnoli) i w 1982 r. pod tytułem Biancaneve & Co (reż. Mario Bianchi).

W latach 1985-1987 r. rysował niezwykle popularną serię „Casino” do scenariuszy Rubino Ventury (ukazało się 27 numerów, każdy po 130 stron, każda plansza najczęściej składała się z jednego, dwóch kadrów). W 1987 r. na potrzeby rynku frankofońskiego autor zmienił swój styl; wydał wówczas artbook z ilustracjami bondage „Malicieusement Femmes” (1987), wziął udział w dwóch tomach antologii erotycznej „Diva” (1986-1987) i rozpoczął wydawanie autorskiej serii „Mona Street” (4 albumy w latach 1988-2001), po której zakończył karierę komiksiarza. Od tego czasu poświęca się ilustracji erotycznej wykonywanej na zamówienie, najczęściej akwarelami i pastelami.

 

Kategorie
autorskie
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz