autorskie

Jordi Bernet – noir ze szczyptą erotyki [galeria NSFW]

Jordi Bernet (ur. 1944) to hiszpański artysta komiksowy, który rozpoczął karierę w wieku piętnastu lat, przejmując po zmarłym ojcu (również komiksiarzu) humorystyczną serię „Doña Urraca”. Na początku lat 60. imał się małych zleceń dla włoskich i brytyjskich wydawców, a w 1965 r. podjął stałą współpracę z kultowym magazynem „Spirou”, gdzie rysował dwa tytuły – „Dan Lacombe” i „Paul Foran”.

Z kolei na początku lat 70. rysował na rynek niemiecki dwie serie, erotyczno-komediowe „Wat 69” i science-fiction „Andrax”. Po upadku reżimu generała Franco wrócił do kraju i pracował dla kilku magazynów. W jednym z nich poznał Antonio Segurę, z którym stworzył m.in. pięciotomową serię sci-fi „Kraken” (w Polsce wydaną w jednym albumie) oraz Enrique Sáncheza Abulí, z którym współpracował przy piętnastotomowym „Torpedo” (w Polsce całość wydano w pięciu tomach, a w IV kwartale 2017 r. w jednym opasłym omnibusie) – czarnym kryminale, dzięki któremu zyskał sławę, dwie nominacje do nagrody Harveya i nagrodę na festiwalu w Angoulême. Na rynek amerykański, dla DC Comics, stworzył kilkanaście zeszytów do serii „Jonah Hex” oraz nowelkę do zbioru „Batman: Black & White v.2”.

Kategorie
autorskie
Paweł Deptuch

Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz