autorskie

Jamie Hewlett – punk, anarchia i Tank Girl [galeria]

Jamie Hewlett (ur. w 1968 r.) to brytyjski rysownik komiksów i designer. Rysować zaczął jeszcze w podstawówce, a początek kariery można datować na czas studiów, kiedy to z Alanem Martinem i Philipem Bondem założyli fanzin Atomtan, który zwrócił uwagę Bretta Ewinsa. Po zakończeniu nauki Hewlett i Martin dostali od niego zaproszenie do współtworzenia nowego pisma pt. Deadline, traktującego o popkulturze, muzyce i zawierającego krótkie komiksy. To na jego łamach zadebiutowała anarchistyczna Tank Girl, która szybko stała się międzynarodowym fenomenem.

Hewlett współpracował z magazynem aż do jego zamknięcia w 1996 r. i oprócz komiksów o Tank Girl, tworzył okładki i design pisma. Nawiązał wówczas współpracę z wieloma muzykami, dla których tworzył okładki do płyt. W międzyczasie rysował okładki do magazynu Commodore User, shorty dla tygodnia 2000AD („Sędzia Dredd”, „Hewligan’s Haircut” i „Sooner or Later”), jubileuszowy numer „Doom Patrol” i okładki do „Shade, the Changing Man” dla DC Vertigo.

Po odejściu z Deadline i finansowej klapie filmowej adaptacji „Tank Girl” (polski tytuł to „Odlotowa dziewczyna”), Hewlett skupił się na tworzeniu reklam i projektów dla telewizji oraz rysowaniu autorskiego komiksu „Get The Freebies” dla modowego magazynu The Face. W 1998 r. wraz z multiinstrumentalistą Damonem Albarnem wpadli na pomysł  stworzenia wirtualnej kapeli Gorillaz, co zakończyło się potężnym sukcesem. Albarn zajął się tworzeniem muzyki, a Hewlett całą artystowską otoczką. W 2006 r. za grafiki dla Gorillaz otrzymał Nagrodę Muzeum Designu w kategorii Projektant Roku.

STRONA OFICJALNA | INSTAGRAM | TWITTER

 

Kategorie
autorskie
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.
Komentarz
  • Najlepszy cosplay – Tank Girl [galeria] – Dzika Banda
    29 lipca 2017 at 08:30
    Skomentuj

    […] września 2017 r. na polski rynek trafi komiks „Tank Girl” Alana Martina (scenariusz) i Jamiego Hewletta (rysunki), klasyk komiksu brytyjskiego i punkowego, który do tej pory był jednym z wielkich […]

  • Dodaj komentarz