autorskie

H.R. Giger – twórca horroru biomechanicznego [galeria NSFW]

H.R. Giger (ur. w 1940 r. w Szwajcarii) był malarzem, architektem, twórcą instalacji, mebli i tatuaży. Ukończył szkołę Sztuki Użytkowej na wydziale architektury, projektowania wnętrz oraz projektowania przemysłowego w Zurychu. Jeszcze w trakcie studiów wystawiał swoje prace i otrzymywał pojedyncze  zamówienia na obrazy. Pierwszy sukces przyszedł w 1969 r., kiedy to szwajcarska firma wydająca plakaty opublikowała jego prace. Dwa lata później wydał pierwsze portfolio, które przyniosło mu już międzynarodowy rozgłos.

W 1976 r. wraz z Moebiusem i Chrissem Fossem, na zlecenie Alejandro Jodorowsky’ego, stworzył koncepty do filmu „Diuna”, który ostatecznie nie powstał. Jednak z tego projektu wynikł inny, bo dzięki poznaniu Dana O’Bannona, Giger został zatrudniony jako designer przy „Obcym” Ridleya Scotta, do którego zaprojektował wszystkie stadia potwora, wnętrza i statki. Brał udział również przy kolejny filmach z serii, ale już w mniejszym stopniu. Pracował również przy takich filmach jak: Poltergeist II, Killer Condom, Gatunek, Tokyo: The Last Megalopolis. Oprócz tego stworzył wiele okładek do płyt różnych zespołów, m.in. Danzig, Atrocity, Celtic Frost.

W 1992 r., w Chur, otworzył pierwszy Giger Bar (potem w Nowym Jorku i Tokio, które jednak nie przetrwały), a w 1997 r., w Gruyères, otworzył Muzeum z własną twórczością (oprócz obrazów, są tu też filmowe projekty, meble i rzeźby). W 1992 r. i w 1995 r. ukazały się gry Dark Seed i Dark Seed II bazujące na twórczości Gigera. Artysta zmarł w 12 maja 2014 r. po komplikacjach spowodowanych upadkiem.

STRONA OFICJALNA | STRONA MUZEUM

Kategorie
autorskie
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz