autorskie

Enrico Marini – płaszcz, szpada i akwarele [galeria]

Enrico Marini (ur. 13 sierpnia 1969 r.) to włoski rysownik komiksów. Studiował ilustrację w Bazylejskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie nasiąknął komiksem amerykańskim i mangą. Jego kariera pośrednio rozpoczęła się 1987 roku na Festiwalu Komiksu w Sierre, gdzie w trakcie Konkursu Młodych Talentów został zauważony przez wydawnictwo Alpen Publishers. Pod jego szyldem, zadebiutował krótką opowieścią w antologii „Greenpeace – Dessins pour le climat”, a od 1990 r. wydał cztery albumy sensacyjnej serii o przygodach Olivera Varese do scenariuszy Marelle’a, Thierry Smolderna i Georgesa Popa. Z tym drugim, stworzył następnie sześciotomową serię „Cygan„, będącą opowieścią drogi w świecie przyszłości, a ze Stephenem Desbergiem, dwutomowy western, „Gwiazdę pustyni„.

W 1998 r. opublikował jednotmową przygodówkę dla młodzieży, „Les Héritiers du Serpent” (scen. Exem), a z Jeanem Dufaux rozpoczął publikację czterotomowego horroru sensacyjnego, „Drapieżcy„, o rodzeństwie wampirów mszczących się za śmierć rodziców. Na początku 2000 r. powrócił do współpracy ze Stephenem Desbergiem, tworząc historyczno-przygodową serię spod znaku płaszcza i szpady pt. „Skorpion” (zamkniętą w 11 tomach). W 2007 r. postanowił spróbować swych sił jako scenarzysta i rozpoczął publikowanie autorskiej serii „Orły Rzymu„, rozgrywającej się w antycznej Germanii.  Wspólnie z innymi pisarzami, napisał też pierwszych pięć albumów z sensacyjnej serii „Empire USA„. Jego najnowszym projektem jest autorskie spojrzenie na Batmana w, póki co, dwutomowej serii „Dark Prince Charming„.

FACEBOOK | INSTAGRAM | TWITTER 

Kategorie
autorskie
Paweł Deptuch

Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz