autorskie

Emanuele Taglietti – włoska erotyka, horror i pulp [galeria NSFW]

Emanuele Taglietti (ur. 1943 r.) – włoski projektant, ilustrator i malarz, który ukończył scenografię w rzymskim Centrum Kinematografii Eksperymentalnej. Od 1965 r. pracował w branży filmowej, gdzie miał okazję współpracować m.in. z Federico Fellinim (przy obrazie „Giulietta od duchów” i niezrealizowanych „Podróżach G. Mastorny”) i Tonino Valeriim (przy „Nazywam się Nobody” wg pomysłu Sergia Leone). 

W 1973 r., zmęczony filmem, skontaktował się z Renzo Barbierim – jednym z „ojców” włoskiego komiksu erotycznego i założycielem wydawnictwa Edifumetto. Od tego momentu rozpoczęła się jego kariera ilustratora okładek do wielu pulpowych tytułów (głównie z pogranicza horroru i erotyki oraz kryminalnych) m.in. Wallenstein, Sukia, Zora, Poliziotta, Cimiteria, Belzeba, Sexy Favole, 44 Magnum. Swój styl wzorował głównie na Franku Frazettcie i Averardo Ciriello, a w swoich pracach często zdarzało mu się wykorzystywać twarze znanych gwiazd jak Sylvester Stallone, Ornella Muti, Christopher Lee, Alain Delon. W roku 2000 artysta przeszedł na emeryturę i obecnie zajmuje się renowacją obrazów, meblarstwem i malarstwem ściennym.

FANOWSKI BLOG

Kategorie
autorskie
Paweł Deptuch

Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz