autorskie

Banksy – humor, polityka i sztuka uliczna [galeria]

Banksy to pseudonim brytyjskiego artysty (choć najnowsza teoria mówi, że może to być nawet Polak) lub grupy artystów (wg tej samej teorii przywództwo artystyczne nad grupą ma być przekazywane co kilka lat z mistrza na ucznia) specjalizujący się w sztuce ulicznej będącej mieszanką graffiti i techniki szablonowej ale też instalacjach (najciekawszym projektem jest Dismaland z 2015 r.), rzeźbach oraz vlepkach. Karierę graficiarza rozpoczął w 1990 r. w bristolskiej grupie DryBreadZ tworząc swoje prace „z ręki”, a na szablony przeniósł się całkowicie w okolicach roku 2000. Jego dzieła można znaleźć na murach, ścianach i mostach na całym świecie, często są angażujące społecznie i politycznie, w dowcipny sposób krytykują wojnę, kapitalizm, hipokryzję i chciwość. To dzięki niemu graffiti uwolniło się od łatki wandalizmu i urosło do rangi sztuki, przeradzając się w pewnego rodzaju modę, a wciąż rosnące ceny na aukcjach graffiti nazwano „efektem Banksy’ego”.

W 2010 r. premierę miał komediowy dokument pt. „Wyjście przez sklep z pamiątkami” w reżyserii Banksy’ego, który był nominowany do Oscara.

Artysta znany jest nie tylko z kontrowersyjnych prac, ale też niekonwencjonalnego zachowania. W 2013 r., podczas pobytu w Nowym Jorku, anonimowo sprzedawał na straganie swoje prace w cenie 60 USD, czyli znacznie poniżej ich wartości, a warto wspomnieć, że niektóre osiągają na licytacjach nawet sześciocyfrowe kwoty.

STRONA OFICJALNA

Kategorie
autorskie
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz