autorskie

Alessandro Biffignandi – pulp, seks i horror [galeria NSFW]

Alessandro Biffignandi (1935-2017) to włoski ilustrator, twórca plakatów i okładek. Rysunkiem interesował się od dziecka, do czego przyczyniły się komiksy Disneya z magazynu Topolino. Po ukończeniu rzymskiego gimnazjum o profilu artystycznym, gdzie zafascynował się sztuką plakatu filmowego, trafił pod skrzydła Averardo Ciriello – ówczesnego mistrza billboardu i plakatu. Rok później, w wieku 20 lat, został zwerbowany przez Augusto Favelli, największego w kraju producenta filmowych plakatów, które tworzył mniej więcej do połowy lat 70.

Do branży komiksowej trafił w 1958 r. po przeprowadzce do Mediolanu. Dzięki prestiżowej agencji artystycznej D’Ami rysował okładki i króciutkie opowieści na rynek francuski (m.in. do komiksowych serii kieszonkowych Nevada, Hondo, Kiwi, Yuma i Rodeo), brytyjski (dla wydawnictwa Fleetway stworzył prawie 500 okładek) i włoski (I Rosa Mondadori, Intrepido, Il Monello, Lanciostory oraz UFO).

Na początku lat 70. rozpoczął współpracę z włoskimi wydawcami komiksów dla dorosłych – Ediperiodici i Edifumetto. W tym czasie tworzył co miesiąc od dziesięciu do dwudziestu okładek, m.in do takich tytułów jak Zora la Vampira, Biancaneve, Cimiteria, Belzeba, Wallestein, Sukia, Tabú czy La Poliziotta.

W latach 80. całkowicie porzucił komiks na rzecz ilustrowania magazynów i książek na rynek brytyjski, włoski i amerykański oraz ilustracji na zamówienie. Większość jego prac publikowana byłą anonimowo. W 2016 r. wydano monografię „Sex and Horror: The Art of Alessandro Biffignandi”.

Kategorie
autorskie
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz